בזול.נט

כל מה שחשוב לדעת כדי להעביר את החיים בזול

נטיעות 2020 – מה עושים בחג טו בשבט

1 min read
נטיעות טו בשבט

אירועי נטיעות טו בשבט


נטיעות "נט וסע" ברחבי הארץ

קרן קיימת לישראל מזמינה את הציבור לנטיעות ביערות קק"ל לכבוד חג ט"ו בשבט – הפעילות ללא עלות וללא צורך בהרשמה מראש.

מספר השתילים מוגבל ולכן כל משפחה תקבל שתיל אחד – הפעילות תימשך עד לגמר השתילים – הקדימו להגיע.

עבור מידע נוסף אפשר להתקשר לקו ליער של קק"ל בטלפון 1-800-350-550.

האתרים בהם תתקיים הפעילות

איזור הצפון: יער לביא – תתקיים גם פעילות יצירה מחומרי טבע.

איזור המרכז: יער גבעת כח, חטיבת אלכסנדרוני, ליד היישוב ברקת

לא ניתן להגיע לאיזור הנטיעות ביער כח באופן עצמאי אלא רק באמצעות שאטלים שייצאו ויחזרו לחניון שוהם באיזור תעשייה צפוני – שילוט יכווין במקום.

איזור הדרום: יער משמר הנגב


ראש השנה לאילנות

על פי המסורת היהודית ישנם ארבעה ראשים לשנה: בחודש תשרי – ראש השנה לשנים, בחודש שבט – ראש השנה לאילן, בחודש ניסן – ראש השנה למלכים ולרגלים, בחודש אלול – ראש השנה למעשר ולבהמה.

ראשי השנה נקבעו בראשית כל חודש, כלומר בא' לחודש, אך בית הילל תיקנו וקבעו את ראש השנה לאילנות בחמישה עשר לחודש, ט"ו. ראש השנה נקבע גם לאילנות מכיוון שלבני האדם יש ראש השנה (בחודש תשרי) ואילו האדם הוא עץ השדה ומאותו הטעם גם האילנות זקוקים לראש השנה, ואין מתאים יותר מהחודש מזל דלי לקיים בו את חגיגת הטבע. טו בשבט הוא גם חג הכנסת.

סדר טו בשבט

מהות חג הטו בשבט הוא חגיגת הטוב אותו נותנים לנו העצים ולכן ממלאים את שולחן החג בכל טוב פירות הארץ.

במהלך סדר טו בשבט אוכלים שלושה סוגי פירות: פירות בעלי קליפה שזורקים אותה: בננה, תפוז וכן הלאה, מסמלים את עולם העשייה. פירות שאוכלים את כולם מלבד הגרעין: תמר, משמש וכן הלאה, מסמלים את עולם היצירה. פירות שאוכלים בשלמותם: כמו תנאה, מסמלים את עולם הבריאה.

נהוג לשתות ארבע כוסות: כוס ראשונה: כוס יין לבן – מסמלת את הסתיו. כוס שנייה: כוס יין לבן עם מעט יין אדום. כוס שלישית: חצי יין לבן וחצי יין אדום. כוס רביעית : כוס יין אדום.

הפירות היבשים הם מנהג שהגיע אלינו מהגולה, שכן חג הטו בשבט משמעותו הוא לחגוג את פירות ארץ ישראל, וכיצד ניתן להעביר פירות מארץ ישראל לגולה מבלי שירקבו? פשוט ייבשו אותם ושלחו אל הגולה ומשם הגיע המנהג. למרות שהפירות המיובשים הם טעימים, בהחלט מומלץ לחגוג בארץ ישראל, חגיגה של טבע עם פירות טריים המייצגים את ארצנו.

1 thought on “נטיעות 2020 – מה עושים בחג טו בשבט

Comments are closed.